Przygotowanie do sesji treningowej EMS i jej przebieg

Share on whatsapp
Share on email
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ćwiczenia z użyciem technologii EMS są obecnie uważane za jedne z najskuteczniejszych metod treningowych, wpływających na ogólną poprawę sprawności mięśniowej, siły oraz redukcję tkanki tłuszczowej. Ta nowoczesna technologia znalazła również szerokie zastosowanie w fizjoterapii. Bardzo dobre opinie o elektrostymulacji sprawiły, że zyskuje ona coraz większą popularność w Polsce i na świecie.

Sama innowacyjność tej metody to jednak nie wszystko, gdyż o jej skuteczności decyduje tak naprawdę człowiek – to on ma wpływ na jej efektywność i bezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne jest umiejętne połączenie nowoczesnej technologii z wiedzą i doświadczeniem Studia oraz pracującego w nim Trenera Personalnego.

Przygotowania do treningu

Profesjonalizm tego rodzaju ćwiczeń określany jest nie tylko poprzez skuteczne treningi pod okiem wykwalifikowanego instruktora, ale także na etapie samych przygotowań do sesji treningowej.

Przed rozpoczęciem programu treningowego, składającego się na serię zalecanej liczby zajęć, przeprowadzane są pomiary oraz dokładna analiza składu ciała danej osoby. Dodatkowo Trener Personalny przeprowadza rozmowę z nowym podopiecznym. To właśnie ona pozwala określić aktualną kondycję oraz stan zdrowia, a także wyznaczyć cel treningowy, dobrać liczbę i częstotliwość sesji EMS oraz ustalić plan działania na najbliższe miesiące.

Na czym polega analiza składu ciała?

Za pomocą specjalnego urządzenia pomiarowego określana jest nie tylko dokładna zawartość i umiejscowienie tkanki tłuszczowej, lecz także procentowa zawartość masy mięśniowej oraz wody w całym ciele. Dodatkowo można również poznać zalecaną kaloryczność oraz określić wskaźnik BMI.

Indywidualne podejście oraz zgromadzona podczas wywiadu wstępnego wiedza pozwalają na spersonalizowanie programu treningowego i wyznaczenie konkretnych celów. To właśnie te dwa czynniki w dużej mierze warunkują uzyskanie pożądanych efektów.

Jak wygląda strój do treningu EMS?

Każda sesja treningowa odbywa się w obecności profesjonalnego trenera. Instruktor, oprócz tego, że dba o prawidłowość wykonywanych ćwiczeń, jest również odpowiedzialny za właściwe przygotowanie konsoli oraz specjalnego kombinezonu do treningu EMS (jego dopasowanie, przypięcie elektrod oraz ustawienie mocy urządzenia do elektrostymulacji mięśni). Strój do EMS składa się ze specjalnej kamizelki z elektrodami, opasek oraz przewodów, które podłącza się do profesjonalnego urządzenia EMS, czyli tzw. konsoli sterującej. Ze względu na komfort i higienę, każda osoba trenująca ma również do dyspozycji prywatną, wygodną bawełnianą bieliznę treningową.

Na czym polega trening?

Na czym polega fenomen tego treningu? Już 30 minut ćwiczeń z wykorzystaniem innowacyjnej metody EMS gwarantuje nam efekty porównywalne z 1,5 – 2h tradycyjnego treningu na siłowni. Jak to możliwe?  Konsola EMS, czyli urządzenie do elektrostymulacji, zastępuje sprzęt siłowy, taki jak np. atlasy. Prąd przesyłany poprzez kombinezon z elektrodami, bezpośrednio oddziałującymi na nasze mięśnie, powoduje ich skurcz i zmusza do wykonania pracy, tak jak w przypadku klasycznych ćwiczeń, np. ze sztangą. Impulsy wykorzystywane w elektrostymulacji działają bezpośrednio na mięśnie, docierając do ich głębokich partii. Warto wiedzieć, że w trakcie jednej sesji treningowej stymulowanych jest aż 9 głównych grup mięśniowych.

Efekty?

Wszystko zależy od indywidualnych celów klienta, omawianych szczegółowo wraz z trenerem, już na początku współpracy.

Przebieg treningu

Każdy trening trwa około 30 minut i jest podzielony na trzy etapy. Ćwiczenia rozpoczyna się od krótkiej kilkuminutowej rozgrzewki, wykonywanej w trybie cardio, podczas której ciało jest przygotowywane do wysiłku. Stosuje się w niej impulsy o niskiej częstotliwości, aby organizm przyzwyczaił się do charakterystycznego odczucia bodźca, jakim jest impuls elektryczny.

Kolejnym etapem jest trening właściwy, czyli tryb siłowy. Na jego rodzaj mają wpływ wszystkie indywidualnie dobrane parametry pracy EMS, które pozwalają na dopasowanie intensywności oraz stopnia zaawansowania treningu do potrzeb, wieku oraz możliwości osoby ćwiczącej. Od początku do końca sesji EMS, trener dba o odpowiedni dobór ćwiczeń, poprawność ich wykonania oraz stopień obciążenia treningowego, gwarantując przy tym profesjonalny nadzór i bezpieczeństwo. Co więcej, dopasowany kombinezon pozwala swobodnie wykonywać dynamiczne ćwiczenia funkcjonalne.

Ostatni etap treningu to tzw. tryb masażu. Ma on na celu rozluźnienie mięśni i stanowi on substytut rozciągania i potreningowego relaksu. Ta część sesji zajmuje około 2-3 minut.

Czy po 30 minutach treningu rzeczywiście można się zmęczyć? Jak najbardziej! Odpowiednio dobrane ćwiczenia w połączeniu z elektrostymulacją sprawiają, że mięśnie pracują znacznie szybciej i efektywniej niż w przypadku tradycyjnego treningu.

Co otrzymuje podopieczny w ramach pakietu?

Szybkie i satysfakcjonujące efekty gwarantują nie tylko same ćwiczenia, ale również odpowiednio dobrana dieta. W studio FitXpress już w ramach jednego treningu każdy klient, oprócz indywidualnego programu ćwiczeń, otrzymuje bezpłatne porady dietetyczne. Ma on do dyspozycji trenera osobistego, który udzieli mu wszelkich porad dotyczących właściwego odżywiania i zdrowego trybu życia. Precyzyjne dobranie programu treningowego umożliwia również wspomniana już analiza składu ciała, którą klient może zrobić bezpłatnie już w ramach jednego treningu.

Czym zastąpić cukier w diecie

8 zdrowych zamienników cukru w diecie Jeśli planujecie zmiany w swojej diecie oraz chcielibyście skutecznie schudnąć, nie możecie zapomnieć o redukcji i kontroli ilości przyjmowanego