Elektrostymulacja mięśni, trening personalny Warszawa - FitXpress
Category Bez kategorii
Czy wiecie, co to jest powięź? Jeśli do tej pory nie mieliście o niej pojęcia, to zdecydowanie powinniście nadrobić te zaległości. Ta wielofunkcyjna błona zbudowana z tkanki łącznej, często określana mianem trójwymiarowej siatki okalającej całe ciało, jest bardzo ważną częścią ludzkiego organizmu. Chroni narządy wewnętrzne i struktury mięśniowo-stawowe, odpowiada za poprawną postawę ciała i za transfer siły, wysyła sygnały do układu nerwowego oraz wspomaga pracę układu naczyniowego i limfatycznego. Bez jej udziału, utrzymanie metabolizmu na poziomie umożliwiającym homeostazę organizmu, nie byłoby możliwe.

Rodzaje powięzi

Powięź dzieli się na trzy warstwy: powięź powierzchowną, która znajduje się pod skórą właściwą, powięź głęboką oraz powięź namięsną. Pierwsza warstwa pozwala mięśniom podczas skurczu ślizgać się pod skórą. Druga – synchronizuje aktywność motoryczną, tak by można było wykonywać płynne i bezoporowe ruchy. Natomiast trzecia jest związana bezpośrednio z mięśniami, otacza całe pojedyncze mięśnie oraz stanowi ciągłość ze ścięgnem.

Przy tylu kluczowych funkcjach, jakie pełni powięź mięśnia, warto o nią dbać w odpowiedni sposób, unikać złych nawyków i przyzwyczajeń, które mogą doprowadzić do choroby powięzi. Jakie poważne dolegliwości mogą zostać wywołane przez ból mięśniowo-powięziowy? Jakie techniki powięziowe stanowią skuteczny sposób na leczenie powięzi?

Zapalenie powięzi mięśniowej – przyczyny

Zapalenie powięzi ma wiele przyczyn. Najczęstsze z nich to te, które powstają wskutek przeciążeń, spowodowanych zbyt intensywną pracą mięśni. Kiedy w trakcie ciężkiej pracy fizycznej bądź aktywnego wypoczynku wdrażamy złe nawyki, może dojść do sytuacji, w której pojawi się silny ból powięzi. Związany jest on z tym, że powięź przestaje ślizgać się po mięśniach. Tego rodzaju dysfunkcja prowadzi do tak poważnej dolegliwości jak zapalenie powięzi, co z kolei może wpłynąć negatywnie na inne funkcje organizmu.

Ból mięśniowo – powięziowy może wynikać również ze stresu, jego źródłem mogą być także powtarzające się mikrourazy, naciągnięcia i naderwania tkanek miękkich. Niekiedy może on być spowodowany tymczasowym unieruchomieniem, ale też różnymi infekcjami i przedłużającymi się stanami zapalnymi. Warto wiedzieć, że do zapalenia powięzi może również dojść przez złe nawyki żywieniowe (np. niedobór witaminy C w diecie może wpłynąć na zmianę struktury włókien kolagenowych). Przyczyną bólu powięzi mogą być także choroby narządów wewnętrznych czy też wrodzone wady postawy oraz zaburzenia genetyczne.

Zapalenie powięzi – objawy

Zapalenie powięzi niesie za sobą mnóstwo poważnych problemów zdrowotnych. Otóż w wyniku jej nieodpowiedniego przesuwu może zostać utrudniony transport tętniczo- żylny do tkanek oraz zaburzenia unerwienia. Objawami dysfunkcji powięziowych często są obrzęki w takich miejscach jak pachwina, dół kolanowy, dół pachowy, nadbrzusze czy trójkąt nadobojczykowy. Zdarza się, że w wyniku zapalenia powięzi zostaje zaburzona praca przemiany materii. Skutkuje to powstawaniem zmian tkankowych jak wspomniane wyżej obrzęki oraz punkty spustowe i zwłóknienia. Mogą również nastąpić zmiany w sposobie oddychania, gdyż pogarsza się funkcjonowanie pompy ssąco-tłoczącej. Kiedy mięśnie ulegają przeciążeniu, uwidaczniają się również wady postawy, które wcześniej były korygowane przez taśmy mięśniowo-powięziowe.

Terapia mięśniowo – powięziowa

Jak załagodzić ból mięśniowo – powięziowy? Leczenie powięzi można przeprowadzić na wiele różnych sposobów, takich jak manipulacje powięziowe, rozluźnianie powięzi poprzez masaż ręczny, rozciąganie powięzi metodą rolowania czy też poprzez odpowiednie ćwiczenia. Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianym metodom.

Masaż powięziowy

Masaż powięziowy stanowi formę nieinwazyjnej terapii na choroby powięzi, której celem jest rozluźnienie powięzi, zmniejszenie bólu, poprawa postawy ciała oraz odzyskanie gibkości i płynności ruchów. Stosowany jest często w fizjoterapii oraz gabinetach odnowy biologicznej. Działanie takiego masażu wpływa na wszystkie organy, nerwy, naczynia krwionośne, przewody, mięśnie i kości.

Rolowanie powięzi

Rolowanie powięzi to popularna metoda masażu, w której używa się specjalnych przyrządów o różnej gęstości – rolerów, mini wałków czy piłek. Tego rodzaju terapię powięzi można wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Ważne są w niej przede wszystkim stosowanie odpowiedniego nacisku oraz tempa, prawidłowa praca z oddychaniem oraz dobranie odpowiedniej pozycji wyjściowej – tylko wtedy jesteśmy w stanie zwalczyć objawy choroby powięzi. W ten sposób praca mięśni i powięzi ulega poprawie, a ciało zyskuje większą gibkość.

Manipulacja powięzi

Tego rodzaju terapia powięzi to popularna i skuteczna technika terapii manualnej w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Twórcą manipulacji powięzi jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco. Stosuje się w niej techniki powięziowe, które poddają manipulacji określone punkty na ciele pacjenta. Manipulacje powięziowe uwzględniają całościowe podejście do ciała, którego poszczególne segmenty traktuje się jak pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego. Decyzję o tym, które punkty ciała mają zostać poddane manipulacji, podejmuje się na podstawie weryfikacji ruchowej i palpacyjnej.

Trening powięziowy

Ten specjalny zestaw ćwiczeń na struktury powięziowe redukuje ryzyko kontuzji, poprawia sprawność po urazie, przyspiesza regenerację organizmu oraz minimalizuje ból. To właśnie dzięki tym zaletom mówi się, że powinien on być uzupełnieniem każdego typu treningu. Jest on nie tylko doskonałym sposobem na leczenie powięzi. Służy on również ogólnej poprawie funkcjonowania całego układu ruchu. Ćwiczenia tego rodzaju zaleca się zarówno na ból kręgosłupa, jak również w celu zredukowania cellulitu.

Trening EMS

Skutecznym sposobem na załagodzenie bólu powięziowo-mięśniowego jest trening EMS w warszawie, czyli elektrostymulacja mięśni. Ten rodzaj treningu działa na wszystkie grupy mięśni w sposób bezpośredni, dzięki czemu likwiduje wszelkie napięcia mięśniowe i wpływa na rozluźnienie struktur powięziowych. Efekty EMS to oczywiście szybka regeneracja organizmu oraz zdecydowana poprawa sprawności.

Podsumowanie

Ból powięziowo-mięśniowy to dolegliwość, której zdecydowanie nie należy ignorować. Mając świadomość tego, jak wiele poważnych konsekwencji niosą za sobą problemy z powięzią, warto zdecydować się na skuteczną terapię mięśniowo-powięziową. Przy tylu dostępnych metodach leczenia, z pewnością jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wielu poważnych chorób.