Elektrostymulacja mięśni, trening personalny Warszawa - FitXpress
Category Bez kategorii
Metoda EMS zainteresowała nie tylko sportowców i amatorów, którzy regularnie dbają o swoją kondycję oraz chcą poprawić siłę i wytrzymałość mięśni. Znalazła ona również szerokie zastosowanie w fizjoterapii. Powyższy sposób rehabilitacji wykorzystywany jest nie od dziś, jednak dzięki coraz bardziej innowacyjnym rozwiązaniom, przy użyciu znacznie lepszego sprzętu, zaczyna być stosowana także do leczenia coraz bardziej zaawansowanych stanów chorobowych.

Zastosowanie elektrostymulacji pozwala na stymulację mięśni oraz układu nerwowego, co daje możliwość poprawy sprawności ruchowej, zmniejszanie bolesności mięśniowej, wzmacnianie mięśni, a także wymusza dodatkowy przepływ krwi przez mięśnie. Wykorzystanie tej metody daje w związku z tym szanse na przyspieszony proces rehabilitacyjny w sytuacji, gdy mówimy o znaczącym osłabieniu mięśni w wyniku kontuzji lub choroby.

W sytuacjach, gdy pacjent cierpi na częściowy paraliż i nie jest w stanie samodzielnie napiąć mięśni lub wykonać nimi pracy, stymulacja EMS pozwala na zewnętrzną aktywację mięśni poprzez wykonywanie ćwiczeń izometrycznych. Taki rodzaj aktywności nie obciąża stawów i zapewnia znaczny wzrost siły oraz percepcji mięśniowej.

W sytuacji, gdy pacjent może poruszać się w na wystarczającym poziomie, terapia metodą EMS może być wzbogacana o proste ćwiczenia wymagające skracania, jak i wydłużania mięśni.

Natomiast, gdy naszym celem jest reedukacja układu nerwowego, możemy stosować specjalnie dostosowany program EMS, wykorzystujący m.in. niższą częstotliwość impulsów – nie wymusza to pełnego napięcia mięśniowego i zmniejsza intensywność treningową.

Fizykoterapia – rehabilitacja za pomocą elektrostymulacji i jej zalety

Fizykoterapia, czyli dział fizjoterapii, jest metodą leczenia, w której stosuje się jedynie naturalne czynniki, takie jak temperatura, promieniowanie UV, ultradźwięki oraz prąd elektryczny. Do zabiegów fizykoterapeutycznych zaliczamy właśnie wspomnianą terapię z użyciem prądu.

Zdecydowaną zaletą fizjoterapii, w której wykorzystuje się tę metodę, jest możliwość osiągania widocznych efektów w znacznie krótszym czasie, bez konieczności nadwyrężania osłabionego już organizmu. Jest to z pewnością korzystne dla osób osłabionych po kontuzjach, których stan zdrowia ogranicza ich możliwości ruchowe. Dodatkowo, taka fizykoterapia może być wykonywana w każdej pozycji ciała, w tym również na leżąco.

Długość oraz częstotliwość treningów rehabilitacyjnych dobiera Fizjoterapeuta, po zapoznaniu się z historią choroby podopiecznego. Rehabilitacja metodą EMS to innowacja, jednak jest ona całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Wyniki eksperymentalnych terapii tą metodą  dają niesamowite rezultaty u osób całkowicie lub częściowo sparaliżowanych.

W leczeniu jakich schorzeń metodę EMS wykorzystują fizjoterapeuci?

Atrofia mięśni

Do atrofii mięśni, inaczej zaniku mięśni, dochodzi wskutek takich dolegliwości jak urazy, w tym urazy kręgosłupa, choroby układu nerwowego (udar mózgu, stwardnienie mięśniowe, stwardnienie zanikowe boczne) oraz choroby ogólnoustrojowe i przewlekłego unieruchomienia. Może być ona również wynikiem choroby genetycznej powodującej dystrofię mięśniową.

Aby opóźnić postępujące objawy atrofii mięśni należy wprowadzić do życia odpowiednią rehabilitację, która w znaczący sposób usprawni funkcjonowanie chorego. Ta metoda fizykoterapii to skuteczny sposób na leczenie zaniku mięśniowego.

Dzięki tej metodzie możliwe jest skuteczne nabieranie masy mięśniowej i przywrócenie sprawności w zaskakująco szybkim tempie.  Trening rehabilitacyjny EMS daje nieporównywalne efekty z klasyczną terapią. Oczywiście każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, ale warto skorzystać z konsultacji i podjąć próbę leczenia tą metodą.

Chroniczne bóle mięśni – leczenie kontuzji i schorzeń

Chroniczne bóle mięśni mogą być objawami takich chorób jak infekcje wirusowe, choroby ogólnoustrojowe (niedoczynność tarczycy) czy też schorzenia układu nerwowego. Mogą być one także spowodowane przeciążeniami, nadmiernym rozciąganiem oraz różnego rodzaju urazami. Bóle mięśniowe mogą dotyczyć jednego mięśnia lub całej grupy mięśniowej. Na szczęście, dzięki zastosowaniu odpowiedniej rehabilitacji, jesteśmy w stanie wyeliminować takie dolegliwości.

Fizjoterapia tą metodą skutecznie redukuje spastykę mięśni oraz odleżynowe bóle mięśni. Wpływa na ich lepsze dotlenienie oraz na lepszą wytrzymałość. Podczas rehabilitacji dobiera się odpowiednie natężenie i intensywność impulsów, a także stosuje specjalne ćwiczenia, które są optymalne dla konkretnych obszarów mięśniowych.

Bóle kręgosłupa

Problemy z odcinkiem lędźwiowym mogą objawiać się nie tylko silnym bólem w jego okolicach. Ból może również promieniować do kończyn dolnych, zarówno jednostronnie, jak i obustronnie. Taka dolegliwość niesie za sobą mnóstwo innych problemów – od bólu podbrzusza po nietrzymanie moczu czy też zaburzenia potencji.

Napięcie przepony to jedna z najczęstszych przyczyn bólu krzyża, dlatego rozluźnienie tego mięśnia może przynieść natychmiastową ulgę. Inne mięśnie, które mogą powodować ból w okolicy lędźwiowej to m.in. prostownik grzbietu w odcinku lędźwiowym czy też mięsień czworoboczny lędźwi.

Rehabilitacja, w której wykorzystuje się impulsy elektryczne, należy do jednej z najskuteczniejszych metod przeciwbólowych. Przede wszystkim blokuje docieranie impulsów bólowych do mózgu oraz powoduje mimowolne skurcze mięśni. Tego rodzaju fizjoterapia przyczynia się do wzmocnienia i zwiększenia masy mięśni okołokręgosłupowych, dzięki czemu zyskują one na sile i wytrzymałości. Tym sposobem, zmniejsza się ucisk kręgów na nerwy, które powodują ból tego odcinka.

Rehabilitacja, w której sięga się po metodę EMS, ze względu na szereg zastosowań oraz wysoką skuteczność, stanowi coraz częstszy wybór wśród fizjoterapeutów. Trening rehabilitacyjny metodą elektrostymulacji pod okiem wykwalifikowanych specjalistów jest również dostępny w ofercie naszego studio.

Zapraszamy na indywidualne konsultacje!